(k prvnímu zimnímu dni)

Slyšeli jsem někdy, že by vězňové jásali, když se vysloví jméno jejich věznice? Já ano, právě teď.

Sedíme ve vyhřáté chaloupce, kamna rozfajrovaná. Před sebou mám šál čaje, Vlasta svůj oblíbený kafáč.

Právě zase jede do Folsom Prison a máma mu, už pokolikáté říká: "... nejhraj si s tou pistolkou!"

Odpoledne jsme poházeli všechny trávníky na zahradě kompostem a nakrmili zvěř. Sousedovic kobylce jsme dali pár hrsti jablíček, Silné dvojce salámu, kohoutovi česneku, hrachu jeho družce ... co to zase kecám, proboha. Aha, vy asi nevíte, kdo je Silná dvojka?

Ozvuky publika jsou nějak zvláštní, dlouho jsem nechápal čím. Pak mi to došlo, vůbec žádné pištivé dívčí hlásky, jen samí chlapi. No jasně ...

Kocour je ta chytřejší půlka Silné dvojky. Jednou se nám tajně vloupl do chaloupky a chytil myš, ze které už Vlasta byla mimochodem. Myš, oražená jako píšťalka, rozkousala jednu peřinu, ve které si udělala hnízdo, rozhyzala všechny pytlíky, vysypala mouku, vyžrala políčené pastičky a prokousala se jedním Jiráskem (Skaláci, myslím, nebo Temno); což je docela výkon, protože mně se to ještě nepovedlo. Jejím vrcholným číslem bylo, že ohlodala tři balíčky sušenek půl hodiny potom, co jsme přijeli a schovali je do pekárenského šuplíku.

Fascinuje mě, jak si s nimi dělá, co chce. Trochu ztiší hlas ... a ta tlupa mordýřů ztichne jak prasklý buben. Pak přidá, rozduní svůj basbaryton, a vyvádějí jak kluci.

Nejdřív ho Vlasta hnala z chalupy koštětem, ale když si všimla jeho úlovku, byl bohatě odměněn. Od té doby si, když přijedeme, přijde pro nášup. Vždycky sebou přivede svého nejlepšího kamaráda, se kterým bydlí v podnájmu u kobylky ve stáji, černozrzavého pejska přibližně té rasy, která se říkávalo smeták. Chodí pořád spolu, pes a kocour, proto se jim říká Silná dvojka.

Takhle už dneska muziku nikdo nedělá, jako Johny Cash v San Quentinu. Škoda, že už skončil. Teď přijdou Diana Ross se svými Supremes, jestli si to dobře pamatuju. Ale né, hlavo děravá, jsou to Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick & Tich.

Tichý večer na konci světa a stará muzika z cívkového magneťáku.
© This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. - Langweil.info «» Prago.info